AQA GCSE Maths

Revision Notes

Topic navigation panel

Topic navigation panel

(Rounding, Estimation & Bounds)

Upper and Lower Bounds

Exploring Upper and Lower Bounds: Defining Precision

When we measure or round numbers, we often don't get the exact value. Upper and lower bounds help us understand the range within which the true value lies. Think of it as knowing that your friend is somewhere between 1.45meters1.45 \text{meters} and 1.55meters1.55 \text{meters} tall if they tell you they are about 1.5meters1.5 \text{meters}.

What are Upper and Lower Bounds?

  • Lower Bound: The smallest value that rounds up to the given number.
  • Upper Bound: The largest value that rounds down to the given number.

By knowing both bounds, we can say with certainty that the true value lies somewhere between them.

How to Find Upper and Lower Bounds

Step-by-Step Guide

  1. Identify the Level of Accuracy: Determine the unit to which the number has been rounded (e.g., nearest whole number, decimal place, or significant figure).

  2. Find the Half Unit:

    • Calculate half of the unit to which the number was rounded.
    • Example: Half Unit=Unit2\text{Half Unit} = \frac{\text{Unit}}{2}
      • If rounded to the nearest whole number, half unit is 0.50.5
      • If rounded to the nearest tenth (0.1), half unit is 0.050.05
  3. Calculate the Lower Bound: Lower Bound=Rounded ValueHalf Unit\text{Lower Bound} = \text{Rounded Value} - \text{Half Unit}
  4. Calculate the Upper Bound: Upper Bound=Rounded Value+Half Unit\text{Upper Bound} = \text{Rounded Value} + \text{Half Unit}

Why are Upper and Lower Bounds Important?

Understanding the bounds of a value is crucial in fields requiring high precision. It allows engineers, scientists, and mathematicians to assess the reliability of their measurements and calculations, ensuring that structures are safe, medicines are effective, and scientific data are accurate.

Example

Find the upper and lower bounds of 5.6 rounded to the nearest tenth.

  1. Level of Accuracy: Nearest tenth (0.1).

  2. Half Unit: Half Unit=0.12=0.05\text{Half Unit} = \frac{0.1}{2} = 0.05

  3. Lower Bound: Lower Bound=5.60.05=5.55\text{Lower Bound} = 5.6 - 0.05 = 5.55
  4. Upper Bound: Upper Bound=5.6+0.05=5.65\text{Upper Bound} = 5.6 + 0.05 = 5.65

So, the true value lies between 5.555.55 and 5.655.65

 

Using Bounds in Calculations

When performing calculations with rounded numbers, we need to consider how the bounds affect the result.

Example: Adding Measurements

Two lengths are measured as 3.2 meters and 4.7 meters, both to the nearest tenth. Find the upper and lower bounds of their sum.

  1. Find Half Unit: Half Unit=0.12=0.05\text{Half Unit} = \frac{0.1}{2} = 0.05

  2. Find Bounds for Each Measurement:

    • First Length: Lower Bound1=3.20.05=3.15Upper Bound1=3.2+0.05=3.25\text{Lower Bound}_1 = 3.2 - 0.05 = 3.15 \\ \text{Upper Bound}_1 = 3.2 + 0.05 = 3.25

    • Second Length: Lower Bound2=4.70.05=4.65Upper Bound2=4.7+0.05=4.75\text{Lower Bound}_2 = 4.7 - 0.05 = 4.65 \\ \text{Upper Bound}_2 = 4.7 + 0.05 = 4.75

  3. Calculate Bounds of Sum:

    • Lower Bound of Sum: Lower Sum=Lower Bound1+Lower Bound2=3.15+4.65=7.8\text{Lower Sum} = \text{Lower Bound}_1 + \text{Lower Bound}_2 = 3.15 + 4.65 = 7.8
    • Upper Bound of Sum: Upper Sum=Upper Bound1+Upper Bound2=3.25+4.75=8.0\text{Upper Sum} = \text{Upper Bound}_1 + \text{Upper Bound}_2 = 3.25 + 4.75 = 8.0

So the sum lies between 7.87.8 meters and 8.08.0 meters

 

Example: Multiplying Measurements

A rectangle has a length of 8 cm (nearest cm) and a width of 5 cm (nearest cm). Find the upper and lower bounds for the area.

  1. Find Half UnitHalf Unit=12=0.5 cm\text{Half Unit} = \frac{1}{2} = 0.5 \text{ cm}

  2. Find Bounds for Each Measurement:

    • Length: Lower Length=80.5=7.5 cmUpper Length=8+0.5=8.5 cm\text{Lower Length} = 8 - 0.5 = 7.5 \text{ cm} \\ \text{Upper Length} = 8 + 0.5 = 8.5 \text{ cm}

    • Width: Lower Width=50.5=4.5 cmUpper Width=5+0.5=5.5 cm\text{Lower Width} = 5 - 0.5 = 4.5 \text{ cm} \\ \text{Upper Width} = 5 + 0.5 = 5.5 \text{ cm}

  3. Calculate Bounds of Area:

    • Lower Bound of Area: Lower Area=Lower Length×Lower Width=7.5×4.5=33.75 cm2\text{Lower Area} = \text{Lower Length} \times \text{Lower Width} = 7.5 \times 4.5 = 33.75 \text{ cm}^2
    • Upper Bound of Area: Upper Area=Upper Length×Upper Width=8.5×5.5=46.75 cm2\text{Upper Area} = \text{Upper Length} \times \text{Upper Width} = 8.5 \times 5.5 = 46.75 \text{ cm}^2

Sp the area is between 33.75cm2and46.75cm233.75 cm^2 \quad \text{and} \quad 46.75cm^2 

 

 

Worked Example

Worked Example: Calculating Bounds

A rectangle's length is measured as 8cm8cm to the nearest centimeter, and its width as 5cm5cm to the nearest centimeter. Find the upper and lower bounds for the area of the rectangle.

 

 

Tuity Tip

Hover me!

 

Half the Unit: Always divide the rounding unit by 2 to find the half unit. Half Unit=Unit2\text{Half Unit} = \frac{\text{Unit}}{2}

Multiplying/Dividing:

  • For Maximum Result when multiplying: Maximum Product=Upper Bound1×Upper Bound2\text{Maximum Product} = \text{Upper Bound}_1 \times \text{Upper Bound}_2
  • For Minimum Result when multiplying: Minimum Product=Lower Bound1×Lower Bound2\text{Minimum Product} = \text{Lower Bound}_1 \times \text{Lower Bound}_2

Choose Your Study Plan

MonthlyAnnualSave 20%

Plus

£4.99/month
  • Everything in Free plus...
  • Unlimited revision resources access
  • AI assistance (Within usage limits)
  • Enhanced progress tracking
  • New features soon...

Pro

£9.99/month
  • Everything in Plus plus...
  • Unlimited AI assistance
  • Unlimited questions marked
  • Detailed feedback and explanations
  • Comprehensive progress tracking
  • New features soon...
Most Popular